O nás
Zapsaný spolek rodičem jinak vznikl zejména pro potřeby pěstounských rodin, primárně v regionu Blanenska, Boskovicka a Letovicka, přičemž pověření pro výkon sociálně-právní ochrany dětí má pro celý Jihomoravský kraj.
Spolek nabízí uzavírání dohod o výkonu pěstounské péče a jeho hlavními činnostmi je práce s rodinou jako celkem, podpora pěstounských rodin, poskytování výchovné a poradenské péče osobě pečující, osvětová a vzdělávací činnost, podpora volnočasových aktivit dětí, poskytování poradenství, rozvoj spolupráce s ostatními organizacemi a institucemi (místně příslušnými orgány sociálně-právní ochrany dětí, ostatními doprovázejícími organizacemi, úřady práce apod.).
S rodinami se snažíme spolupracovat již od počátku jejich vstupu do procesu vedoucímu k pěstounství, a to například tím, že sepisujeme návrhy na svěření dětí do pěstounské péče, pomáháme s vyřízením dávek pěstounské péče či jiných sociálních dávek, doprovázíme i budoucí pěstouny k potřebným jednáním apod. Snažíme se aktuálně reagovat na potřeby našich klientů.
ZJISTI VÍCE
Mgr. Leona Fialová
Předsedkyně spolku, sociální pracovnice: 12 let praxe při práci s rodinami jako sociální pracovnice v oblasti státní správy (OSPOD).
Mgr. Terezie Havlíčková, DiS.
Zástupkyně předsedkyně spolku, sociální pracovnice: 18 let praxe při práci s rodinami jako sociální pracovnice a vedoucí jak v oblasti nestátní neziskové organizace, tak na pozici sociální pracovnice v oblasti státní správy (OSPOD).
Mgr. Iva Musilová, DiS.
Poslání
Posláním spolku je podpora fungování rodin tak, aby byly nejvhodnějším prostředím pro naplňování potřeb dětí, a pomoc pěstounům při zvládání nároků spojených s výkonem pěstounské péče.
Cílová skupina
Hlavními cílovými skupinami jsou osoby v evidenci a osoby pečující, děti jim svěřené do péče a jejich biologické děti, rodiče svěřených dětí.
Širší cílovou skupinou je široká veřejnost (nejčastěji rodiče § 9 zákona SPOD) a všechny děti (nejčastěji § 8 zákona SPOD), které požádají o pomoc při zajišťování svých práv a jejichž práva jsou ohrožena.
Cíl
Doprovázet rodiny tak, aby byl podpořen zdravý vývoj a stabilita všech dětí v rodinách (vlastních i přijatých) a naplňovány jejich práva a potřeby.
Usilovat o naplnění nejlepšího zájmu dětí.
Zajištění bezpečí nezletilých dětí.
Jejich zakotvení v pěstounské rodině.
Podílet se na zkvalitňování systému péče o ohrožené děti.
Podporovat utváření vztahu mezi dítětem a jeho náhradní rodinou, a to s respektem k vazbám na původní rodinu dítěte.
Pomáhat zajišťovat kontakt dětí v pěstounské péči s rodiči a osobami blízkými, aby byl kontakt pro děti bezpečný a přínosný.
Podílet se na zkvalitňování systému péče o ohrožené děti.
Zajistit pěstounské rodině profesionální služby.
Zajištění informovanosti odborné a laické veřejnosti o náhradní rodinné péči.
Zásady činnosti
Nejlepší zájem dítěte.
Rovný přístup, nestrannost.
Bezpečný a důvěryhodný prostor.
Zachování mlčenlivosti.
Individuální přístup.
Aktivní a respektující nabízení odborné pomoci.
Naslouchání dětem a respektování jejich názoru a potřeb, snaha o jejich zapojení do rozhodujících procesů.
Zaměstnanci spolku hájí a respektují práva všech klientů, zejména dětí, a to v souladu s platnými právními normami, zejména v souladu s Úmluvou o právech dítěte.
Spolupráce s klientem je postavena na principu partnerství.
Pracovníci reagují na individuální potřeby rodin.
Vzájemný respekt mezi zaměstnanci spolku a cílovou skupinou.
Prohlédněte si také nabídku akcí v sekci AKTUALITY →